muzyka_

Projekt ACT IN_OUT zawiera w sobie przeróżne koncerty, podczas których występowali polscy i islandzcy muzycy wielu gatunków. Dzięki ACT IN_OUT, polscy artyści mieli szansę, by wystąpić w Reykjaviku, Seyðisfjörður i Egilsstaðir, podczas gdy islandzcy muzycy odwiedzili artystyczne serce Polski – Łódź.

Wydarzeniem otwierającym projekt ACT IN_OUT był koncert polskiej grupy Mammoth Ulthana, który miał miejsce w Seyðisfjörður 23 kwietnia 2023. Inni artyści szybko poszli ich śladem, wśród nich reprezentanci artystycznego kolektywu Distort Visual tworzący audiowizualne doświadczenie „Render” zaprezentowane w Reykjaviku.

Wspaniałą okazją do występu na scenie Fabryki Sztuki jest festiwal LDZ Alternatywa – coroczne wydarzenie, podczas którego najlepsza polska alternatywa prezentuje swoją sztukę przed Łódzką publicznością. W 2022 roku, dzięki współpracy ACT IN_OUT, gwiazdami LDZ Alternatywa byli islandzcy muzycy. 28 lipca energetyczne K.óla zahipnotyzowała publiczność swoim artpopowym brzmieniem. 4 sierpnia należał do duetu UNFILED będącego w środku artystycznej rezydencji realizowanej jako część ACT IN_OUT. 11 sierpnia scena Fabryki Sztuki należała do Countess Malaise, która przejęła tłumy buntowniczą mieszanką rapu, popu i rocka.

Ostatnim koncertem roku był występ T’ien Lai w islandzkiej stolicy. Zamaskowani muzycy z Polski zarazili publiczność swoją fascynacją hałasami radiowymi, dając niezapomniane show 18 listopada.

2023 w ACT IN_OUT był pełen muzyki. 25 kwietnia Polski Piach pojawił się w Reykjaviku, prezentując swoje eleganckie kompozycje łączące muzykę klasyczną z bluesem i współczesnymi wpływami. 2023 oznaczał również trzynastą edycję festiwalu LDZ Alternatywa, podczas którego islandzcy artyści dzielili scenę z łódzką sceną niezależną. 10 sierpnia Gyða Valtýsdóttir wykorzystała swój unikatowy głos I wiolonczelę, by zabrać publiczność do świata fantazji i baśni. Zupełnie inny był występ Supersport! 24 sierpnia. Zespół przyniósł ze sobą rock-popową energię i humor, który zawładnął sercami tłumów.

Sekcja muzyczna przeniosła się z powrotem do Islandii, gdzie 8 września duet POLA Olszewska Komosiński przywiózł swoje eteryczne brzmienie i muzyczną poezję. Zupełnie inny był koncert Tsvey 27 września – duetu specjalizującego się w brutalnym elektronicznym beacie i cyberpankowych motywach.

Jesienią koncerty przeniosły się do Polski, dokąd uczestnicy projektu powrócili z zupełnie nowym materiałem, chcąc ponownie odwiedzić publiczność i miasto, które pokochali. 20 i 21 października były dniami pełnymi muzyki – połowa Tsvey, POŁOZ, wystąpił jako DJ supportowany przez Dave’a Carttiego; Ida Juhl połączyła siły z Distort Visual; Krzysztof Topolski i Rafał Kołacki spotkali się na scenie Fabryki Sztuki ponownie. Pojawiła się też zupełnie nowa twarz – Nicola Privato, włoski muzyk i wynalazca związany z islandzką sceną muzyczną zaprezentował swój niezwykły instrument – stacco wykorzystujący do wydawania dźwięku moc magnesów. W sumie, podczas dwóch lat trwania ACT IN_OUT, projektowi udało się zorganizować 22 koncerty w dwóch różnych częściach Europy! Wspaniali artyści wielu kultur mogli przedstawić się zupełnie nowym widowniom i nawiązać przeróżne długotrwałe artystyczne koneksje.

Nicola Privato

Nicola Privato

Nicola Privato to włoski artysta i badacz tworzący w Reyjkjaviku. Jego styl wywodzi się z jazzowej improwizacji, muzyki elektronicznej i zabaw językowych. W praktyce Nicola zanurza się w wielu różnych dyscyplinach, takich jak sztuka audiowizualna, data mining, wygenerowane melodie i SI. Poprzez lata swojej aktywności Nicola uczył muzyki elektronicznej, gry na gitarze, improwizacji i prowadzeniu…

Supersport!

Supersport!

W ciągu ostatnich trzech lat Supersport! powoli, ale pewnie zyskał sławę jednego z najbardziej ekscytujących zespołów na tętniącej życiem islandzkiej scenie muzycznej. Łączący elementy popowego stylu pisania piosenek i dźwiękowych eksperymentów w granicach wyznaczonych przez czteroosobową formację, debiutancki album Supersport!, „tveir dagar” z 2021 roku, wyprodukowany przez Árniego Árnasona z The Vaccines, zapewnił im reputację…

Gyða Valtýsdottir

Gyða Valtýsdottir

Gyða Valtýsdottir była aktywna muzycznie od najmłodszych lat jako założycielka eksperymentalnej grupy popowej múm. Wykształcona klasycznie Gyda tworzyła muzykę do filmów, spektakli teatralnych, tanecznych oraz wielu innych przedsięwzięć, zdobywając rzadki wachlarz doświadczeń muzycznych, które tworzą unikalny związek alchemiczny. Jej muzyka wyłania się z płynności czasu i gatunków, przełamując wszelkie granice, po prostu nie wyczuwając ich…