teatr_
Na sekcję teatralną złożą się cztery spektakle, w tym dwie premiery współtworzone przez teatry z Polski i Norwegii, których pokazy odbędą się na Międzynarodowym Festiwalu Retroperspektywy w Łodzi. Obok łódzkiego teatru CHOREA, publiczność będzie mogła zobaczyć spektakle norweskich partnerów projektu – Teatru Carte Blanche oraz Visioner Teater. Każdemu z wydarzeń towarzyszyć będą warsztaty lub panele dyskusyjne.
Pierwszą premierą będzie spektakl „Nowy wspaniały świat” w reżyserii Adriana Bartczaka, choreografa pracującego na co dzień w norweskim teatrze Carte Blanche. Artysta zrealizuje spektakl z aktorami łódzkiego Teatru CHOREA. Będzie to opowieść o funkcjonowaniu i roli artysty w świecie totalnego zagrożenia, napięć lęków i pytań o człowieczeństwo każdego z nas. Premiera zaplanowana jest na czas trwania Międzynarodowego Festiwalu RETROPERSPEKTYWY 2022.
W roku 2023 widzowie będą mogli zobaczyć nową międzynarodową produkcję teatru Carte Blanche. Visioner Teater z Oslo w tej samej edycji festiwalu przedstawi owoc dwuletniej współpracy między wybitnymi muzykami jazzowymi z Norwegii, muzykami tradycyjnymi z tamtych kręgów kulturowych a polskimi muzykami jazzowymi i śpiewakami teatru CHOREA. Spektakl zostanie zarejestrowany, a finałowy koncert odbędzie się w Oslo jesienią 2023 roku. Polscy artyści natomiast wyjadą do Norwegii by zaprezentować swój wielokrotnie nagradzany spektakl z 2016 roku – „Szczelina” w reżyserii Tomasza Rodowicza.

BUD
Punktem wyjściowym BUD jest badaniem stanu czekania. Choreografka Roza Moshtaghi czerpie inspirację z osobistych doświadczeń poprzez eksploracje tego, jak doświadczamy czekania i czego oczekujemy od tej mistycznej fazy pomiędzy małymi i dużymi wydarzeniami w życiu. Czekanie to gra na cierpliwość. Enigmatyczne figury rozpoczynają w kostiumach, które graniczą z instalacjami: wydają się czekać, pozostawać w prawie…

Livet
“Livet” (z języka norweskiego: “życie”) to międzynarodowy projekt muzyczno-teatralny, realizowany w 2023 roku. Zamierzeniem projektu jest spotkanie różnych kultur i tradycji muzycznych, wokół wspólnego przesłania, którym jest troska o naszą planetę. “Livet” jest współczesnym oratorium dla Ziemi, w kompozycji, opracowaniu i aranżacji Piotra Klimka, na cztery solistki, trzynastoosobowy chór oraz pięcioosobowy polsko-norweski zespół jazzowy. To…

Ragnarok
Ragnarok w nordyckiej motologii oznacza „zmierzch bogów”, albo po prostu koniec starego świata i początek nowego. Jednak tytuł naszego spektaklu jest jedynym odniesieniem, które bezpośrednio łączy go z mitologią. Poczuliśmy, że to może podsunie widzom kolejną warstwę interpretacyjną, a jednocześnie spodobał nam się fakt, że ten termin jest tak dosadny w swoim znaczeniu. Spektakl opowiada…