Gyða Valtýsdottir

Gyða Valtýsdottir była aktywna muzycznie od najmłodszych lat jako założycielka eksperymentalnej grupy popowej múm.

Wykształcona klasycznie Gyda tworzyła muzykę do filmów, spektakli teatralnych, tanecznych oraz wielu innych przedsięwzięć, zdobywając rzadki wachlarz doświadczeń muzycznych, które tworzą unikalny związek alchemiczny.

Jej muzyka wyłania się z płynności czasu i gatunków, przełamując wszelkie granice, po prostu nie wyczuwając ich istnienia.

Jej gra na wiolonczeli jest zawsze pomysłowa i bardzo osobista. Podkreśla solidny kunszt, a jednocześnie flirtuje z wrażliwością i siłą.

Jej lista współpracowników jest obszerna i obejmuje szeroką paletę muzyków i innych artystów, w tym Kronos Quartet, Aaron i Bryce Dessner, Josephine Foster, Damien Rice, Dustin O’Halloran, Colin Stetson, Kjartan Sveinsson i artysta wizualny Ragnar Kjartansson. Jest również laureatką prestiżowej Nordic Council Prize.

Jej pierwszy solowy album Epicycle ukazał się w 2017 roku i otrzymał prestiżowe nagrody podczas gali Iceland Music Awards. Epicycle to konstelacja muzyki pisanej od starożytności po awangardę. Rok później wydała swój pierwszy album z własnymi pracami, zatytułowany Evolution. Płyta była nominowana do nagrody Nordic Music Prize. W tym samym roku jej pierwsza ścieżka dźwiękowa do filmu została wydana przez legendarną wytwórnię Smekkleysa.

W 2020 roku nakładem jej własnej wytwórni DiaMond ukazał się trzeci solowy album – Epicycle II, który jest „płynną gatunkowo” odą do współpracy i międzyludzkich powiązań. Na albumie Gyða współpracuje z muzykami, którzy ukształtowali jej muzyczną podróż, takimi jak; członkowie Sigurrós, Kjartan Sveinsson i Jónsi, którzy również zmiksowali album, kompozytorzy Anna Thorvaldsdottir i Daníel Bjarnason oraz inni twórcy spośród najbardziej unikalnych twórców Islandii. Jej czwarty solowy album Ox ukazał się pod koniec 2021 roku. Jest to zarówno pierwotny, instynktowny, jak i niezwykle wzniosły, transcendentalny taniec pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną sferą istnienia. Dzięki bogatym aranżacjom i zawiłym pejzażom dźwiękowym celebruje ucieleśnienie zarówno ciemności, jak i światła poprzez otwarcie serca, dzięki któremu narodziło się pismo tryskające niewymagającą wysiłku oryginalnością.

Jej koncert odbył się 10 sierpnia 2023 roku w Łodzi w ramach festiwalu LDZ Alternatywa.