teatr_
Teatralna sekcja projektu ACT IN_OUT bazowała na współpracy polskiego Teatru CHOREA i dwóch teatrów norweskich – Carte Blanche z Bergen oraz Teatru Visjoner z Oslo. Częścią ich planów artystycznych były wizyty we wzajemnych siedzibach, by zaprezentować oryginalne spektakle stworzone przez grupy. Dzięki temu, 21 kwietnia 2021 roku publiczność Bergen mogła zobaczyć spektakl „Szczelina”, a 26 sierpnia 2023 Łódź przeżyła spektakl taneczny zatytułowany „BUD” z repertuaru Carte Blanche.
Najważniejszą częścią sekcji teatralnej było zainicjowanie powstania dwóch oryginalnych sztuk, które były wynikiem grupowej współpracy. Pierwszy z nich, “Ragnarok” wyreżyserowany przez Adriana Bartczaka był projektem realizowanym przez aktorów i tancerzy z Teatru CHOREA i Carte Blanche. Poprzez ruch sceniczny, muzykę i unikatową poezję aktorzy sportretowali liminalną przestrzeń pomiędzy końcem świata a jego nowym początkiem. Kolektywne nadzieje, marzenia i lęki połączone z całością ludzkości zostały wyrażone i przeanalizowane na scenie – po raz pierwszy podczas premierowych pokazów 19 i 23 sierpnia podczas festiwalu Retroperspektywy 2022. Norweska publiczność mogła doświadczyć „Ragnaroku” 22 kwietnia 2023 w studiu Carte Blanche w Bergen, wraz z warsztatami aktorskimi „VOICE/RHYTHM/BODY”.
Drugą inicjatywą sekcji teatralnej był wielki koncert „Livet. Suita dla Ziemi” powstały jako współpraca pomiędzy Teatrem CHOREA pod dyrekcją Tomasza Rodowicza, Teatru Visjoner prowadzonego przez Juni Dahr i niezliczonych artystów reprezentujących pięć europejskich kultur: polskiej, ukraińskiej, bułgarskiej, norweskiej i saamskiej. „Livet” to zbiorowy apel, by dokonac zmian na świecie dla dobra przyszłości naszej planety oraz samej ludzkości. Koncert skomponowany przez Piotra Klimka pełen był kulturowych wpływów z różnych tradycji i był współtworzony przez cztery solistki, trzynastoosobowy chór i polsko-norweski zespół jazzowy.
Premiera koncertu miała miejsce 27 sierpnia 2023 podczas festiwalu Retroperspektywy 2023. 21 października concert został zaprezentowany w Oslo. Został również wydany w formie albumu studyjnego dołączonego do magazynu Jazz Forum – teraz może on również być usłyszany z naszym artystycznym ARCHIWUM.
Warsztaty, spektakle, wymiany kulturowych I artystycznych doświadczeń, by stowrzyć zupełnie nową, uniwersalną jakość – międzynarodowe, multidyscyplinarne motto ACT IN_OUT było wyjątkowo widoczne w przedsięwzięciach sekcji teatralnej projektu.
BUD
Punktem wyjściowym BUD jest badanie stanu czekania. Choreografka Roza Moshtaghi czerpie inspirację z osobistych doświadczeń poprzez eksploracje tego, jak doświadczamy czekania i czego oczekujemy od tej mistycznej fazy pomiędzy małymi i dużymi wydarzeniami w życiu. Czekanie to gra na cierpliwość. Enigmatyczne figury rozpoczynają w kostiumach, które graniczą z instalacjami: wydają się czekać, pozostawać w prawie…
Livet
“Livet” (z języka norweskiego: “życie”) to międzynarodowy projekt muzyczno-teatralny, realizowany w 2023 roku. Zamierzeniem projektu jest spotkanie różnych kultur i tradycji muzycznych, wokół wspólnego przesłania, którym jest troska o naszą planetę. “Livet” jest współczesnym oratorium dla Ziemi, w kompozycji, opracowaniu i aranżacji Piotra Klimka, na cztery solistki, trzynastoosobowy chór oraz pięcioosobowy polsko-norweski zespół jazzowy. To…
Ragnarok
Ragnarok w nordyckiej motologii oznacza „zmierzch bogów”, albo po prostu koniec starego świata i początek nowego. Jednak tytuł naszego spektaklu jest jedynym odniesieniem, które bezpośrednio łączy go z mitologią. Poczuliśmy, że to może podsunie widzom kolejną warstwę interpretacyjną, a jednocześnie spodobał nam się fakt, że ten termin jest tak dosadny w swoim znaczeniu. Spektakl opowiada…