rezydencje_
Rezydencja to wyjątkowa forma aktywności, która skłania artystę do podróży i tworzenia dzieł blisko związanych z miejscem, które odwiedzają. Ponieważ cała idea ACT IN_OUT obraca się wokół kulturowej wymiany pomiędzy krajami, stworzenie sekcji rezydencji było oczywistą decyzją.
Jako część inicjatywy ACT IN_OUT, rezydenci z Polski wyruszali w podróż do Egilsstaðir, a islandzcy artyści odwiedzili Łódź. W obu tych miejscach twórcy spędzili trzy tygodnie w różnych porach roku, a każda rezydencja kończyła się zupełnie nowym projektem zainspirowanym wyjątkowymi lokacjami, w których znaleźli idee i zupełnie nową publiczność.
Pierwszym rezydentem ACT IN_OUT był Stefan Kornacki – artysta specjalizujący się w wielu różnych dziedzinach sztuki. W czasie spędzonym w Egilsstaðir zainteresował się mieszkańcami małego miasteczka. Przeprowadzał z nimi krótkie wywiady o ich nadziejach na przyszłość, zmartwieniach i radościach, składając to w całość w filmie „Stock for the future: Emotions”, który miał swoją premierę 23 kwietnia 2022 w Islandii, a 2 maja stał się dostępny online.
Po rezydencji Kornackiego w Egilsstaðir przyszła kolej na Łódź – która przywitała islandzki duet UNFILED w otwartymi ramionami. Atli Bollason i Guðmundur Úlfarsson zobaczyli w industrialnej teraźniejszości i przeszłości Łodzi sposób na stworzenie spójnego audiowizualnego performance’u pełnego ich obserwacji na temat postmodernistycznego, postkomunistycznego i postepidemicznego krajobrazu miasta. Spędzili trzy tygodnie, czytając, obserwując i badając życie w Łodzi, by 10 sierpnia zaprezentować audiowizualny performance “A Thousand Ragged Ghosts.”
Następnie, w Egilsstaðir zawitała Joanna Skowrońska – polska piosenkarka i etnolożka, która poświęciła swoje życie badaniu muzycznych korzeni ludzi żyjących w Polsce, poświęcając wiele uwagi Ukraińskiemu Polesiu i Dolnemu Śląskowi. Islandia była dla niej zupełnie nowym obszarem badan, do którego podeszła z pasją. Jej rezydencja skupiona była na tworzeniu performance’ów integrujacych dwa kulturowe światy – takich jak „Paths That Lead Nowhere” współtworzony z Rafałem Kołackim. Występ odbył się 5 listopada 2022, a Joanna Skowrońska nawiązała również relacje z lokalną ludnością podczas warsztatów śpiewu otwartym głosem 9 listopada 2022, w czasie których wymieniła się z Islandczykami wiedzą na temat tradycyjnych technik śpiewu.
Styczeń w ACT IN_OUT należał do Egilla Logi Jónassona znanego również jako Drengurinn Fengurinn. Skupił się on na doświadczeniu Łódź poprzez dźwięki, widoki, uczucia i przygody, na które natrafił podczas spacerów „najdłuższą ulicą świata”, jak nazwał Piotrkowską. Jego zupełnie nowy materiał muzyczny i wizualny zapremierował 25 stycznia jako performance “It Rubs The Mattifying Lotion On Its Skin”.
Następny przystanek w Egilsstaðir należał do Krzysztofa Topolskiego, muzyka zainteresowanego nie tylko tworzeniem muzyki, ale również znajdowaniem jej w swoim otoczeniu. Oprócz występu z Rafałem Kołackim 23 kwietnia 2023 roku, zajmował się łowieniem dźwięków charakterystycznych dla Egilsstaðir, ostatecznie tworząc soundscape „RHYTHMACHINES”, którego widownia mogła doświadczyć na żywo 28 kwietnia 2023.
Ostatnim wydarzeniem przygotowanym jako wynik rezydencji artystycznej, było immersyjne audiowizualne doświadczenie stworzone przez Idę Juhl. Muzyk, DJ i artysta dźwiękowa zakochała się w symfonii maszyn. Zaczęła wyobrażać sobie życie jako pracownik fabryki w industrialnej przeszłości Łodzi, by 30 czerwca 2023 stworzyć niezwykłą przestrzeń, w której każdy uczestnik mógł oderwać się od świata i zanurzyć w rytmicznym hałasie otaczającym pracowników fabryk.
Sekcja rezydencji artystycznych nie mogła istnieć nie tylko dzięki performerom i koordynatorom po obu stronach, ale także dzięki kulturowym instytucjom, które organizowały podróże i udostępniały artystom przestrzeń, sprzęt oraz zasoby. Instytucje to jednak nie tylko ludzie, ale także budynki, często z niezwykłą historią – i to właśnie katalog „Cisza Maszyn. Harmonia i hałas” miał zaakcentować. Katalog – mający premierę 22 listopada, której towarzyszył koncert zespołu Kust – został stworzony jako podsumowanie wszystkiego, co zostało osiągnięte dzięki ludziom biorącym udział w rezydencjach, którzy spisali własne doświadczenia i uchwycili specificzną naturę miejsc, w których tworzyli. Możecie zobaczyć katalog, kiedy tylko chcecie, odwiedzając nasze ARCHIWUM!
Egill Logi Jónasson
Islandzkie miasteczko Akureyri to idealna sceneria marzeń sennych – małe, ciche, pełne czarujących budynków i otoczone zapierającymi dech w piersiach górami i wodami. Jest to miejsce, w którym Egill Logi Jónasson urodził się, wykształcił pasję dla różnych form sztuki, stał się ważną częścią artystycznego kolektywu Kaktus i odkrył swoje alter ego i kreatywnego towarzysza –…
Ida Juhl / instalacja dźwiękowa
Ida Schuften Juhl to tworząca w Islandii kompozytorka, performerka i artystka dźwiękowa, która pracuje nad procesami produkującymi losowe rezultaty, by przekuć nieprzewidywalność w narzędzie inspiracji. Ma ośmioletnie doświadczenie jako artystka pracująca nad instalacjami dźwiękowymi, komponująca ścieżki dźwiękowe dla filmów krótkometrażowych i kameralnych spektakli tanecznych, a także jako performerka, inżynierka dźwięku i badaczka. W 2023 pracowała…
Atli Bollason i Guðmundur Úlfarsson/ instalacja audiowizualna
Unfiled to duet multidyscyplinarnych artystów Atli Bollason i Guðmundur Úlfarsson, mieszkających w Reykjaviku. Wspólnie eksperymentują, improwizują wykonując performance, audiowizualne i statyczne interpretacje utworów. W Fabryce Sztuki ich intencją było dalsze dopracowywanie procesów twórczych w celu stworzenia kompozycji audiowizualnej do wykonania na żywo. Tematycznie ich praca skupiała się na przeciążeniu informacją i załamaniu procesu znaczenia. Znaki…