Agnieszka Sosnowska / seria zdjęć foto

Bycie imigrantem jest prawdopodobnie najtrudniejszym przejściem dla każdego człowieka. W wieku 3 lat wyjechała z Polski i wyemigrowała z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Podczas swojej rezydencji w Łodzi stworzy cykl fotografii, próbujących odpowiedzieć na pytanie „Co to znaczy być Polakiem?”

Artystka wspomina, że: „bywając w Polsce jako dorosła kobieta, była bardzo często odbierana jako zbyt Amerykańska. Fotografując miasto, członków rodziny i siebie postaram się odpowiedzieć na pytanie „Kto decyduje o tożsamości?” Kultura czy jednostka.

Agnieszka Sosnowska – urodziła się w Warszawie, studiowała w USA, zanim w 2005 roku przeniosła się do wschodniej Islandii. Fotografia, a zwłaszcza autoportrety, pomogły jej stworzyć intymną więź z dzikim i nieprzewidywalnym nowym krajobrazem, w którym się znalazła. W kontrze do szaleńczego tempa miejskiej egzystencji, fotografowanie tego radykalnie odmiennego sposobu życia mogło stać się widowiskiem, w którym widzowie zakochują się w mistyce odległych krain. Zamiast tego fotografie Sosnowskiej prowokują do myślenia, zanurzają się między pięknymi i surowymi realiami życia na farmie. Mieszka na farmie na fiordach z pochodzenia Polka wychowana w Stanach Zjednoczonych – w swojej rezydencji zajęłaby się tematem konfrontacji z własną tożsamością ale również kontekstem urbanistycznym Łodzi i jej historii.