Carte Blanche – The Norwegian National Company of Contemporary Dance

Carte Blanche – The Norwegian National Company of Contemporary Dance powstała w 1989 roku w Bergen, mieście na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Teatr ma tam swoją siedzibę, ale realizowane wydarzenia odbywają zarówno w innych regionach Norwegii, jak i za granicą.

Carte Blanche jest organizacją publiczną, finansowaną przez Ministerstwo Kultury, Radę Hrabstwa Vestland i miasto Bergen. Jego aktualną dyrektorką artystyczną jest Annabelle Bonnéry.

Jako narodowa instytucja Carte Blanche zajmuje się tańcem współczesnym, produkuje i prezentuje spektakle stworzone przez uznanych i wschodzących choreografów tańca z Norwegii i zagranicy. Jest też odpowiedzialna za popularyzowanie tańca współczesnego wśród różnorodnej publiczności.

Carte Blanche stale wspiera rozwój artystów. W ten sposób tworzy ekscytujący i wyjątkowy repertuar, dzięki któremu realizuje cel organizacji – dążenie do bycia prekursorem innowacji, prezentacji i rozwoju tańca współczesnego, zarówno w Norwegii, jak i za granicą. Poprzez stałą współpracę oraz obecność na arenie międzynarodowej przyczynia się do pogłębiania wiedzy o norweskim tańcu współczesnym. 

Kontakt

Gulli Sekse | Turnésjef | Touring Director | Mail: gulli.sekse@ncb.no

www.carteblanche.no | www.facebook.com/CarteBlancheNorway | www.instagram.com/carteblancheno

Slaturhusid / MMF. Center for Performing Arts

Menningarmiðstöð Fljótsdalshéraðs – SLÁTURHÚSIÐ (MMF) to miejska instytucja kultury w Egilsstaðir na Islandii; jeden z czterech ośrodków kulturalnych we wschodniej części wyspy. MFF powstało w 2006 r. dzięki determinacji lokalnej grupy teatralnej, która zaadaptowała budynek po funkcjonującej do 2000 r. rzeźni na potrzeby artystyczne. Inicjatywę wsparły lokalne władze – miasto wykupiło budynek, który został przystosowany do celów kulturalnych. W postindustrialnych przestrzeniach powstało m.in. studio nagraniowe, sala prób i profesjonalnie wyposażone studio filmowe. W Sláturhúsið organizowane są koncerty, spektakle, przeglądy/festiwale filmowe, wystawy, warsztaty, wykłady. Zadaniem MMF jest promowanie działań twórczych, zachęcanie do aktywnego udziału społeczeństwa oraz wzmacnianie pracy artystycznej i kulturalnej we wschodniej Islandii. To również kluczowa instytucja w realizacji polityki kulturalnej gminy. MMF kładzie szczególny nacisk na sztukę performatywną, gdzie, zgodnie z angielską definicją, ciało i głos ludzki są głównymi narzędziami ekspresji.

Jednym z priorytetów tego miejsca jest wychowanie artystyczne i kulturalne dzieci i młodzieży, dlatego instytucja stara się realizować jak najwięcej projektów, które oprócz wartości artystycznej i kulturalnej mają również walory edukacyjne. MFF regularnie współpracuje ze szkołami i lokalnym centrum młodzieży realizując całoroczny program zajęć skierowanych do najmłodszych mieszkańców miasta i regionu.

Od początku swojej działalności produkuje i organizuje koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy sztuk wizualnych i prezentacje wszelkiego rodzaju sztuk performatywnych. Rocznie organizowane jest ok. 4-5 wystaw malarskich i fotograficznych, kilka koncertów oraz przedstawień teatralnych. MMF / Slaturhus jest również gospodarzem festiwali i pokazów filmów artystycznych oraz sztuki wideo.

Kontakt

Email: mmf@mulathing.is | Telefon: 00354 7673323

www.slaturhusid.is/index.php/is/slaturhusid | www.instagram.com/mmfegs | www.facebook.com/MMFEGS

TEATR CHOREA

CHOREA to prężna i niepoliczalna grupa artystów, performerów, muzyków, tancerzy, aktorów, praktyków i teoretyków teatru. Od 2007 roku posiada swoje stałe miejsce w dawnych fabrykach Scheiblera przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi, gdzie wraz z fundacją Łódź Art Center stworzyła Fabrykę Sztuki. W Fabryce Sztuki CHOREA koordynuje działalność teatralną, edukacyjną i społeczną.

Teatr powstał w 2004 roku w Lublinie. W początkach działalności twórczej realizował badania nad źródłami tańca i muzyki, eksplorując kulturę Antyku. Wyniki swych początkowych poszukiwań artyści CHOREI zaczęli stykać ze współczesnymi formami teatru i tańca, tworząc nowatorskie i dynamiczne spektakle, w których konfrontują się tradycja i nowoczesność.

Zespół wytworzył własną technikę treningu, polegającą na pracy z ciałem, głosem i rytmem, pracy z partnerem i pracy w grupie. Istotna w metodzie CHOREI jest zespołowość, umiejętność laboratoryjnej, wspólnej pracy, a jednocześnie troska o to, by ciało zbiorowe nie wykluwało się kosztem indywidualności każdego z jego członków. 

Obecnie zespół koncentruje się na problematyce i kondycji współczesnego człowieka. Deklaruje artystyczne podejście do zagadnienia Antyku i na jego bazie tworzą oryginalną metodę pracy, łączącą formy współczesnego teatru: nowatorskie techniki ruchu i tańca, performance, nowoczesną muzykę oraz współczesny materiał literacki, według idei antycznej trójjedni. Teatr nie zapomina o inspiracjach tradycją: sięga do muzyki Bałkanów, Orientu, literatury i języków starożytnych.

CHOREA współpracuje z wieloma grupami i artystami z Polski i ze świata. Zrealizowała kilkadziesiąt spektakli z wieloma indywidualnymi, doświadczonymi i uznanymi artystami, jak również z amatorami, 

Teatr regularnie prowadzi cykle warsztatów teatralnych i muzycznych, w Polsce i na całym świecie. Od 2010 roku, organizuje Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy.

Kontakt

Teatr CHOREA ul. Tymienieckiego 3 90-365 Łódź | Telefon: +48 506 103 207 | Mail: chorea@chorea.com.pl

www.chorea.com.pl | www.facebook.com/choreateatr| www.instagram.com/teatr_chorea/

Fabryka Sztuki w Łodzi

Fabryka Sztuki to miejska instytucja kultury, powstała w 2007 roku jako wspólna inicjatywa Fundacji Łódź Art Center, Stowarzyszenia Teatralnego Chorea i Urzędu Miasta Łodzi.

Naszym podstawowym celem jest tworzenie i upowszechnianie kultury, w szczególności: zjawisk w sztuce współczesnej, sztukach multimedialnych, współczesnych praktykach teatralnych i innych formach sztuki współczesnej, a także wspieranie przedsiębiorczości związanej ze sztuką i kulturą.

Działania Fabryki koncentrują się wokół edukacji kulturalnej i artystycznej, teatru, sztuk wizualnych oraz muzyki. Fabryka realizuje cykliczne autorskie projekty edukacyjne i artystyczne; organizuje wykłady i spotkania z artystami i czołowymi ekspertami w dziedzinie kultury i sztuki, seminaria, warsztaty, spektakle, koncerty i projekcje.

Kontakt:

Mail:info@fabrykasztuki.org

www.fabrykasztuki.org | www.facebook.com/fabrykasztukilodz | www.instagram.com/fabryka_sztuki

VISJONER

Visjoner Teater ble grunnlagt av Juni Dahr i New York i 1988, mens hun laget sin første uavhengige forestilling «Joan of Arc -vision through fire/Jeanne d’Arc – visjon gjennom eld». Visjoner Teater lager fleksible og stedsspesifikke forestillinger på utradisjonelle arenaer som låver (Markens Grøde, Knut Hamsun), leiligheter (Et Dukkehjem, Henrik Ibsen), hotellrom (La maladie de la mort, Marguerite Duras) og skaper et nært forhold til publikum. Å utvikle en ny arena som spillested for en forestilling, setter en viktig kunstnerisk premiss for vårt arbeid. Publikum er tett på handlingen og dette gir utøverne en mer intim, subtil og autentisk uttrykksmåte. Stedsspesifikke rom som et tomt hus, en leilighet, en hotellsuite, en låve, en middelalderkirke, en ruin eller til og med en oljeplattform eller et nedlagt gruveanlegg er noen av områdene vi har utforsket gjennom årene.

Visjoners teaterforestillinger vises internasjonalt og er ettertraktede.

Visjoner Teater har produsert rundt 30 ulike produksjoner, 10 av dem er fortsatt på turné. Visjoner Teater har turnert i de fleste europeiske land, mange arenaer i USA og Canada, i Sør-Amerika, i Afrika og mye i Asia: Bangladesh Dhaka, India New Dehli, Calcutta, Pakistan Lahore, Kina Beijing og Shanghai, Singapore, Hong Kong, Japan Tokyo og Osaka, Israel, Palestina, Jakarta.

Kontakt

Mail: Juni Dahr juni@dahr.no | Marianne Roland marianne@dahr.no

www.dahr.no