POLA Olszewska Komosiński

POLA została stworzona przez Zofię Olszewską i Piotra Komosińskiego.

Ona – wokalistka, fotografka, retuszerka, od 2010 roku pracująca jako Zofia Analog. Komponowała i pisała przez 10 lat, czerpiąc inspirację z kobiecości, miłości, folku, rytuałów religijnych i poezji. Rytuały przejścia, czas, granice pomiędzy tym, cy było i tym, co dopiero będzie, rodzina i multikulturowość – to najważniejsze elementy jej prac.

On – basista, kompozytor, muzyk z ogromnym doświadczeniem. W jego portfolio można znaleźć wiele albumów i gościnnych występów. W jego trwającej ponad 30 lat przygodzie z muzyką występował i wciąż występuje w wielu zespołach – pośród nich Potty Umbrella, Hotel Kosmos, Ex Usu, Die Perspektive oraz POLA. Grał wiele koncertów, które odbywały się na całym świecie. Oprócz jego ojczyzny, odwiedził Kanadę, Holandię, Szkocję, Anglię i Irlandię. Z wykształcenia Piotr jest fotografem, a jego muzyka jest malownicza i wyjątkowa. Jest założycielem grupy fotograficznej B1, z którymi wystawia swoje prace w galeriach w całej Polsce.

Ich pierwszy album – „13” – jest przewodnikiem w czasie podróży poprzez początki i krańce kobiecości – od śmierci do narodzin kobiety i mężczyzny.

To podsumowanie nieudanych relacji interpersonalnych, pożegnanie ze starym, przywitanie z nowym. Żałobny transowy erotyk.

Zofia i Piotr nie chcą przypisywać swej muzyki do żadnego gatunku. Ich muzyka nie może być podzielona na piosenki, musi być wysłuchana i wyczuta we własny, indywidualny sposób. Ich słowa mają wiele znaczeń zależnych od nastroju słuchacza.

Ich koncert odbył się 8 września 2023 w Egilsstaðir.