Mammoth Ulthana

Koncert polskiego zespołu Mammoth Ulthana odbył się 23 kwietnia 2022 w Seyðisfjörður.

Mammoth Ulthana [Jacek Doroszenko, Rafał Kołacki] to duet muzyczny opierający się na połączeniu tradycyjnych instrumentów akustycznych, nagrań terenowych i elektroniki. Elektronika zmieszana jest tu z brzmieniem gongów, dzwonów, rogów i zestawu instrumentów etnicznych. Idea formy muzycznej zespołu opiera się na wzajemnym przenikaniu brzmienia tradycyjnych instrumentów akustycznych ze strukturami dźwiękowymi generowanymi przez oprogramowanie komputerowe. Wynikiem kombinacji jest intensywna przestrzeń muzyczna osadzona na solidnych podstawach kompozycyjnych, a jednocześnie bogata w partie nieprzewidzianych zdarzeń dźwiękowych. Ta mieszanina źródeł tworzy rodzaj unikalnej i intensywnej przestrzeni muzycznej wypełnionej wieloma nieprzewidzianymi zdarzeniami dźwiękowymi. Koncepcja zespołu odwołuje się do wizji plemienia zwanego Mammoth Ulthana, które przemierzało północ w poprzedniej epoce, kiedy życie było walką o przetrwanie. Była to społeczność składająca się z szamanów i paladynów Natury, gdzie każdy zdobywał wiedzę i moc do utrzymania wewnętrznej równowagi poprzez wejście w duchowy świat dźwięku. Poprzez uwalnianie traumatycznych doświadczeń, które wpływają na ducha, muzycy przywracają równowagę i wpływają na stan duchowy odbiorcy. Przywołują sferę nadprzyrodzoną, aby znaleźć rozwiązania problemów nękających społeczność. 

Jacek Doroszenko / elektronika, wideo

Artysta audiowizualny. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Odbiorca programów Artist in Residence: Atelierhaus Salzamt w Austrii, The Island Resignified w Grecji, Kunstnarhuset Messen w Norwegii, Hangar w Hiszpanii i in. Prezentował swoje prace i występował w wielu miejscach.

Rafał Kołacki / elektronika

Muzyk (Mammoth Ulthana, Hati, Kust) i kurator dźwięku (CoCArt Music Festival w Toruniu). Ma w swoim dorobku setki koncertów w Europie i USA oraz kilkadziesiąt wydawnictw muzycznych. Współpracował z tak uznanymi artystami jak Z’EV, John Zorn, Steve Buchanan, Robert Curgenven, Sławomir Ciesielski czy Raymond Salvatore Harmon.