Egill Logi Jónasson

Islandzkie miasteczko Akureyri to idealna sceneria marzeń sennych – małe, ciche, pełne czarujących budynków i otoczone zapierającymi dech w piersiach górami i wodami. Jest to miejsce, w którym Egill Logi Jónasson urodził się, wykształcił pasję dla różnych form sztuki, stał się ważną częścią artystycznego kolektywu Kaktus i odkrył swoje alter ego i kreatywnego towarzysza – tajemniczą postać Drengurinna fengurinna.

Z tego spokojnego miasteczka, z głową pełną pomysłów, Egill przybył do Łodzi, żeby odbyć swoją artystyczną rezydencję. Jest to z pewnością inne środowisko niż to, do którego jest przyzwyczajony – Łódź to jedno z największych, najludniejszych miast Polski i słynie z przemysłowego krajobrazu, buntowniczych artystów i niepokornego ducha. Egillowi udało się opanować siatkę łódzkich ulic i swoich własnych kreatywnych impulsów – jego praca i przeżyte przygody zaowocowały zupełnie nowym materiałem muzycznym i wizualnym, który świat poznał podczas koncertu „It Rubs The Mattifying Lotion On Its Skin”, wieńczącego artystyczną rezydencję Egilla w Polsce.

Elektroniczna muzyka lo-fi Egilla nie może istnieć bez filmów akcentujących prostotę jej struktur melodyjnych skontrastowanych ze skomplikowanym brzmieniem nakładających się na siebie warstw dźwiękowych. Jego filmy składają się z obrazów i grafik stworzonych przez samego Egilla i towarzyszą gitarowym efektom i samplom wykorzystywanych przez artystę. Dzięki temu każdy jego performance jest doświadczeniem nie tylko dla uszu, ale i dla oczu.

Residency's finale took place on 25 January 2023.